Barwa światła

Temperatura barwowa źródeł LED - na co zwrócić uwagę?

Jeszcze kilka lat temu kupno żarówki ograniczała się zazwyczaj do wyboru odpowiedniego gwintu i mocy. Jednak po wprowadzenie świetlówek fluorescencyjnych czy zaawansowanych żarników metahalogenowych, klient mógł dobrać temperaturę barwową czyli kolor na jaki świeci "żarówka", do własnych potrzeb. Początkowo wybór ten był zarezerwowany wyłącznie dla fabryk czy szkół gdzie stosowano energooszczędne świetlówki liniowe, lub ekskluzywnych salonów sprzedaży w których korzystano w opraw metahalogenowych.

Rewolucja dokonała się po wprowadzeniu kompaktowych świetlówek, które można była z powodzeniem zastosować w oprawach domowych, bez konieczności wymiany lamp. Dzisiaj źródła te powoli odchodzą do lamusa i zostają wypierane przez LEDy. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu do sprzedaży coraz to nowszych żarówek, pozwalające na zaadaptowanie ich do większości opraw. Idąc za ciosem dają możliwość wyboru temperatury barwowej, czyli potocznie mówiąc koloru świecenia.

Rynek żarówek wymiennych jak i tych zintegrowanych w lampach oferuje cały wachlarz barw, począwszy od ciepłych do zimnych, niemalże białych.

Nie wgłębiając się źródła dla profesjonalistów możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy barw do zastosowania w domu czy pracy: ciepła, neutralna i zimna. Zwykle ma opakowaniu producent zamieszcza informację w Kelvinach oraz nazywa je po prostu odpowiednio: warm white (WW ciepły biały), coll white (chłodny biały, neutralny NW) i daylight (dzienny).

1. barwa ciepła - zawierająca się w przedziale pomiędzy 2400K - 3000K jest jedną z najbardziej popularnych. Wynika to głównie z tego, że klasyczne żarówki wolframowe czy halogeny, które były używane od lat, świeciły w tej temperaturze barwowej. Oczywiście im mniejsza wartość w Kelvinach tym światło jest bardziej miękkie i żółte. Do najczęściej wybieranych są te o temperaturze 2700K i 3000K. Naszym zdaniem barwa 2700K jest najbardziej komfortowa dla wzroku i pozwala na zastosowanie do większości pomieszczeń i lamp. LEDy w o tym świetle idealnie nadają się do pomieszczeń w których się relaksujemy lub dłużej przebywamy, gdyż najmniej męczą wzrok. Wnętrza w których zostały zastosowane sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych. Żarówki o tej barwie idealnie podkreślają charakter naturalnych tkanin czy elementów wykonanych z drewna. Dodatkowo współgrają w ciepłymi kolorami ścian czy drewnianymi podłogami.

2. barwa neutralna - oscylująca wokół temperatury 4000K barwa ta jest półśrodkiem pomiędzy barwą ciepłą i zimną dzienna. Jest to dosyć, jak sama nazwa wskazuje, neutralne światło pasujące do pomieszczeń w różnych aranżacjach. Barwa ta jest bardziej zbliżona do barwy zimnej niż ciepłej, jednak jest na tyle komfortowa, że można ją stosować do pomieszczeń domowych. Im bielsze światło tym jest bardziej drażniące, a co za tym idzie bardziej pobudzające do pracy. Dlatego też żarówki o temperaturze 4000K są wybierane do pracy w domu czy biurze. Jeżeli nie chcemy rezygnować z używania barwy ciepłej w cały pomieszczeniu, możemy zastosować źródła neutralne np. w lampkach biurkowych. Jednak dzięki swojej uniwersalności LEDy o barwie neutralnej świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie przeważają biele i szarości nadając mu "świeżości". Metalowe elementy pomieszczeń industrialnych czy choćby beton strukturalny dobrze komponuje się z tego typu światłem.

3. barwa zimna - jak już wcześniej wspominaliśmy, im większa temperatura w Kelvinach tym światło jest chłodniejsze. Daylight, bo tak zwykle nazywana jest ta barwa, zawiera się w przedziale pomiędzy 6000K, a 6500K. Większość źródeł w barwie zimnej posiada właśnie większą wartość. Jest to zazwyczaj najbielsze światło stosowane przez użytkowników indywidualnych i raczej przeznaczone jest głównie do pracy. Wynika to z tego, iż LEdy daylight mają kolor wpadający delikatnie w błękit, więc nie dla wszystkich jest ono komfortowy. Pomimo, że jest to najbardziej pobudzająca temperatura barwowa przekłada się to na szybsze męczenie się wzroku. Żarówki w barwie 6500K znajdują zastosowanie w biurach czy szkołach gdzie wymagana jest praca w skupieniu. Biele pokreślone takim światłem są bardzo wyraziste dlatego też często jest ono wybierane przez fotografów amatorów, chodź typowym światłem to robienia zdjęć to 5500K.

Poniżej poglądowe zdjęcie obrazujące kolor światła przy odpowiedniej temperaturze w Kelvinach.

Jeżeli masz jakieś pytanie, chętnie służymy pomocą. Zadzwoń (126335081) lub skorzystaj w formularza kontaktowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl